HATÁRTALANUL

A Határtalanul – országos – pályázat célja a határon túli kirándulások támogatása a Magyarország határain kívül élő magyarság megismerése, valamint a magyarországi és a külhoni magyar fiatalok közti kapcsolatok kialakítása, illetve erősítése.

Nagy örömünkre a 2023/24-es tanévben pályázatunkkal (HAT-KP-1-2023/1-000404) a Creascola ismét megnyerte hetedikes diákjainak az ötnapos határon túli tanulmányi kirándulást.

2024. június 10-én a 7.a és 7.b osztályunk útra is kelt a Csillagösvényes busszal megismerni Horvátországban és Szlovéniában élő magyarok történetét.

A Creascola 7. a és 7. b osztálya június 10-én hétfőn felkerekedett a Határtalanul pályázat keretében Horvátország és Szlovénia (Muravidék) felfedezésére.
Első napunkon hihetetlen viharban indultunk Budaörsről. Két óra utazást követően sajnos meg kellett állnunk, mert elszakadt a generátor ékszíja. Két és fél órát vesztegeltünk Zamárdi és Balatonszéplak között. Végül sofőrünk, Lerner Csaba sikeresen kicseréltette az alkatrészt. A gyerekek boldogok voltak, hogy folytathatjuk utunkat.

A kalandozó magyarok első állomása Csáktornya volt, a Zrínyiek sasfészke.
Elidőztünk Zrínyi Péter szoborcsoportjánál, megkoszorúztuk Zrínyi Miklós szobrát és megemlékeztünk az első világháború áldozatairól, eme történelmi esemény tiszteletére létesített emlékparkban. Ezután Varasdon sétáltunk az óvárosban és a reneszánsz-barokk főteret néztük meg, fotóztunk a megyeházánál. Ezután folytattuk utunkat Crikvenicába. A diákok már alig várták, hogy megérkezzünk a tengerpartra. Annak ellenére, hogy estefelé értünk a szállásra, vacsora
után minden diák a tengerben fürdött. Vacsora után még egyet séltáltunk a tengerparton.

Kedden elindultunk a hajókirándulásra, de az időjárás miatt ez a tervünk meghiúsult, így Crikvenicában pár óra part menti sétálgatás után felkerekedtünk Fiumébe és Abbáziába. Rijeka városában a tersattói városrészben élvezhettük a csodálatos panorámát a várból kitekintve, elzarándokoltunk a ferences templomba, hogy megcsodálhassuk többek között a Szent István csatahajó makettjét. Elidőztünk II. János Pál pápa és Teréz anya szobránál a ferences rendház előtt, majd folytattuk utunkat Opatijába. Opatijában lenyűgöző tengerparti sétányon andalogtunk, amit minden fiatal nagyon élvezett, a
sétány végén pedig jutott idő napozni, pihenni, szomjunkat frissítő üdítővel oltani. Örültünk, hogy a reggel még hideg, csapadékos és borongós idő szikrázó napsütéssé változott. Vacsora előtt nem lehetett kihagyni a fürdést, így ismét a tengerben kötöttünk ki, a diákok sokat játszottak, úsztak, napoztak, ezzel is ellensúlyozva az egész napi buszutat.

Szerdán az esős reggel ellenére hajóval útra tudtunk kelni és Krk szigetének északi öblén haladva alulról megtekinthettük a szigetre bevezetőt kettős hidat.


A kiktötés után Zágráb felé vettük az irányt, ahol meglátogattuk a Liszt Ferenc Intézetet, Jellasics szobrát és a Felsővárost, valamint a csodálatos székesegyházat. Estére megérkeztünk második szálláshelyünkre, a szalafői Gatter Fogadóba, ahol finom meleg vacsorával és gyönyörű szobákkal vártak minket.

Csütörtökön délelőtt egy kellemes túrával ellátogattunk a Hármashatárhoz. Megcsodáltuk a háromoldalú gúlát és megemlékeztünk Trianonról. Felsőlendván Szlovénia legnagyobb várában gyakorolhattuk az íjászatot és a célbadobást. Helyi idegenvezetőnk segítségével a történelem viharos időszakainak kitett lakosság történetével ismerkedhettünk meg. A vezetés angol nyelven folyt. A kis kápolnában közösen énekeltünk, és a nemesi terem szépségeiben gyönyörködtünk, ahol felidézhettük a középkorról tanultakat.
Ezután a muraszombati várban a térség ősi mesterségeivel, tárgyi emlékeivel és életmódjával ismerkedtünk meg kiállítás formájában. Napunkat Ptuj városának meglátogatásával zártuk, gyönyörködtünk az óváros szép utcáiban, valamint a várban. A nap végén visszatértünk a Gatter Fogadóba, ahol minden körülmény adott volt a pihenésre, felfrissülésre, hogy másnap erőt gyűjtsünk az utolsó kalandozáshoz.

Utolsó napon a Passero édességkészítő céget látogattuk meg, finom csokoládékat kóstoltunk. A környék egyik leghíresebb manufaktúrájába kaptunk betekintést. Utána Dobronakon az orchidea farm virágaiban és növényeiben gyönyörködtünk. Utolsó állomásként Lendván elzarándokoltunk a Lendva hegyi Szentháromság templomhoz, ahol Hadik Mihály múmiája található. Megtekintettük Lendva várában Zala György szobrász kiállítását, a lepkegyűjteményt és a vidék népművészeti emlékeit.
Utazásunkat a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézetben zártuk, ahol Soós Mihálynak, az intézmény vezetőjének segítségével szembesülhettünk a magyar nyelv és kultúra életben tartásának nehézségeivel.

Beszámolónk utolsó részében szeretnénk megjegyezni, hogy talán egy kicsivel több szabadidő beiktatására lett volna szükség, hogy a diákok és a pedagógusok is kötetlenül feltöltődhessenek, például elkölthessenek egy finom ebédet, megkóstolhassanak helyi specialitásokat.


Összességében nagyon jól éreztük magunkat, a diákok rengeteg új információt
szereztek a határon túli magyarság életéről. Számos új ismerettel gazdagodhatott felnőtt és gyerek idegenvezetőnk, Dr. Lőréné Rónaszéki Beáta vezetésével.

Köszönjük!